Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Tag Material | Kraft Board |
| Tag Type | Hang Tag |
| Printing Method | Digital Print |
| Color | Brown |
| Paper Thickness | 300 gsm |
| Usage/Application | Garments |
| Lamination | Matte |
| Size | 2"X3" |
| With String | Without String |
| Brand | Rai Label |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | Printed |
Craft paper tag.We provide best quality products to our clients at reasonable rates within the given time frame.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Paper Type | Art Paper |
| GSM | 700 gsm |
| Printing Method | Digital Printing |
| Material | Paper |
| Tag Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Garments |
| Tag Size | 40×80 mm |
| Size | 2.15*3.5 inch |
| Finish | Gloss |
| Brand | Rai Label |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | Printed |
| Shape | Rectangle |
700 gsm tag.We provide best quality products to our clients at reasonable rates within the given time frame.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Paper Type | Art Card |
| GSM | 350 GSM |
| Printing Method | Digital Printing |
| Packaging Type | Packet |
| Tag Shape | Rectangle |
| Tag Size | 50×100 mm |
| Usage/Application | Used in Garments |
| Brand | Rai Label |
| Pattern | Printed |
Note: Paper Hang Tag available with ilate and without ilate.We provide best quality products to our clients at reasonable rates within the given time frame.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Paper Type | Art Paper |
| GSM | 700 gdm |
| Printing Method | Digital Printing |
| Color | Red |
| Material | Hard Paper |
| Tag Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Garments |
| Tag Size | 40×80 mm |
| Finish | Gloss |
| Brand | Rai Label |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | Printed |
Paper Tag with pasting(700GSM) and laminated and an other tag is with leaf.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Label Material | NTR |
| Tag Material | Plastic |
| Printing Method | Digital Printing |
| Tag Application | Garment |
| Color | Any according customer |
| Packaging Type | Packet |
| GSM | 200 GSM |
| Tag Shape | Rectangle |
| Brand | Rai Label,Rai Label |
| Material | PVC |
| Thickness | 150 to 200 microns |
Synthetic tag, non tearable.We provide best quality products to our clients at reasonable rates within the given time frame.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4000 Piece |
| Tag Material | Kraft Board |
| Printing Method | Digital Print |
| Tag Shape | Rectangular |
| Material | Hard Paper |
| Packaging Type | Packet |
Paper tag 700 gsm with laminated
Use in garment all type t shirt, pant, shirt etc
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Tag Material | Art Paper |
| Printing Process | Digital Printing |
| Tag Shape | Rectangle |
| Service Location | Delhi |
| Material | Cardboard |
| Service Type | Tag Printing Services |
| Service Mode | Online |
| Payment Mode | Online And Offline |
| Service Provider | Rai Label & Tag |
We Rai Label And Tag are Manufacturing and Trading of Garment Hang Tag, Advertisement and Garment Label, Hang Tag String and Seal Tag.We provide best quality products to our clients at reasonable rates within the given time frame.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Color | Red |
| Material | Hard Paper |
| Usage/Application | Garments |
| Brand | Rai Label |
| Packaging Type | Packet |
| Gsm | 700 |
| Pattern | Printed |
700 gsm art card pasting tag.We provide best quality products to our clients at reasonable rates within the given time frame.