Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Base Material | Cotton |
| Label Type | Printed |
| Printing Method | Digital Print |
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Garments |
| Label Width | 20 mm |
| Shape | Rectangular |
| Print Color | 2 Color |
| Attachment Method | Sew On |
| Packaging Type | Box |
Printed satin label different shapes and size Use in ladies garments and mens also use in children garments
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4000 Piece |
| Cotton Type | Canvas Cotton |
| Printing Method | Digital Print |
| Label Use | Size Label, Brand Label, Wash Label, Care Label |
| Material | Cotton |
| Size | 25x75mm |
| Label Width | 30 mm |
| Base Color | Off White |
| Fold Type | End Fold |
| Printed | Yes |
| Shape | Square/Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
Cotton label 100% natural.We provide best quality products to our clients at reasonable rates within the given time frame.